על ההוצאה לאור

ההוצאה לאור של האקדמיה ללשון העברית הוקמה בשנת תשמ”ו (1986), כיחידה במדור המיכון של האקדמיה, במטרה לתת מענה לצרכים הייחודיים של פרסומי האקדמיה, המשלבים לעיתים קרובות סוגי טקסטים שונים, שפות שונות וסימנים מיוחדים הנחוצים לכתיבה הבלשנית. במהרה הפכה ההוצאה לאור למחלקת קדם־דפוס מומחית ומקצועית, העובדת בצמוד למזכירות המדעית ולחוקרי מפעל המילון ההיסטורי בהכנת הפרסומים שלהם.

בתחילת הדרך שימשה אותנו תוכנת “קידרון”, תכנת סְדָר ישראלית שהוצמדה לתוכנת עיבוד התמלילים “וורדמיל”. בשנת תשנ”ג (1993) רכשנו מערכת סדר ועימוד וגרפיקה – 3B2 שפותחה באנגלייה והותאמה להוצאה לאור בעברית. בתוכנה זו בגרסאותיה השונות השתמשנו עד שנת תש”ע (2010), ואז עברנו לעבוד בתוכנת “אינדיזיין” (Indesign) של חברת “אדובי”.

בשנת תשס”ב (2002) הפכה ההוצאה לאור למדור נפרד ממדור המחשוב (לשעבר מדור המיכון), ומאז היא מופקדת על הסדר וההפקה של כל פרסומי האקדמיה. בשל התמחותה של ההוצאה לאור בתחום הלשון והבלשנות היא מפיקה גם פרסומים מדעיים חיצוניים שעניינם חקר הלשון העברית, בלשנות ומדעי היהדות בכלל.

אלו הפרסומים הקבועים של ההוצאה:

  • זיכרונות האקדמיה ללשון העברית
  • לשוננו
  • העברית
  • בסדרה מקורות ומחקרים מתפרסמים מחקרים ומהדורות בלשון העברית ובתחומים הסמוכים לה, לאחר שאושרו בוועדת הפרסומים של האקדמיה. רבים מהחיבורים הם מאת חברי האקדמיה.
  • בסדרה אסופות ומבואות בלשון מתפרסמים אסופות מאמרים של חוקרים מובהקים בתחומי הלשון העברית או ספרים המציגים הצגה מקיפה של נושאים בחקר הלשון העברית ובתחומים הסמוכים לה, והם מיועדים ללומדים במסגרות הלימוד הגבוהות. הסדרה החלה לראות אור בשנת תשנ”ז (1997).
  • מילונים מקצועיים: האקדמיה הוציאה לאור כתשעים מילונים מקצועיים ורשימות מונחים, והם המשך לכמאה מילונים ורשימות מונחים שהוציא ועד הלשון לפניה. כיום האקדמיה אינה מוציאה מילונים מודפסים, אלא אם כן נעשית אליה פנייה מגורם מקצועי המעוניין לרכוש מילונים מודפסים. כל המילונים מפורסמים באתר מונחי האקדמיה העומד לרשות הציבור.
  • אקדם, ידיעון האקדמיה ללשון העברית – הידיעון יוצא לאור למן שנת תשנ”ד (1993) שלוש פעמים בשנה. בידיעון מובאות ידיעות על אירועים באקדמיה ומתפרסמים בו דיווחים על החלטות האקדמיה ועל ועדות המינוח המקצועיות, מאמרים קצרים פרי עטם של חברי האקדמיה ושל העובדים המדעיים במפעל המילון ההיסטורי ובמזכירות המדעית. עוד מתפרסמים בו תעודות מארכיון האקדמיה ועלוני לַמֵּד לשונך. אקדם מופץ בחינם, וכל גיליונותיו מוצגים באתר האקדמיה.
  • החלטות האקדמיה – ההוצאה לאור מפרסמת את החלטות האקדמיה בדקדוק, בכתיב, בפיסוק ובתעתיק בחוברות מיוחדות.